چندتا نکته: دست محافظ رئیس جمهور روی اسلحه اش. صدای گرفته و نفسی که بر نمی آید. مقایسه آوار برداری پلاسکو با این معدن. مقایسه کشته شدگان.

و سکوتی که در رسانه های حامی دولت حکم فرماست...
مدت زمان: 4 دقیقه 14 ثانیه می‌گویند کار در معدن، سخت‌ترین کار دنیاست. طعم تلخ این جمله را امشب چشیدیم. وقتی کلمات خشک، بی‌احساس و لعنتی آوار شدند روی سرمان. ۲۱ نفر، بیست‌ویک معدن کار زحمت‌کش که احتمالاً از شدت فشار کار در قلب زمین، پیرتر از چیزی که واقعاً بودند به نظر می‌رسیدند؛ ۲۱ معدن کار که احتمالاً پوست‌های کلفت و آفتاب‌سوخته دست‌هایشان صورت نرم کودکانشان را خراش می‌داد؛ حالا دیگر بین ما نیستند. رفته‌اند آن بالا. جایی نزدیک‌تر به خدایی که خیلی بیشتر از اینجایی‌ها دوستشان دارد.

مزه تلخ خبر پرواز معدنچی‌ها، مرثیه‌ی رنج و سختی مردمان این سرزمین است. مرثیه تمام‌نشدنی سخت‌کوشی ِ مردمانی که پی لقمه‌ای حلال و زیستنی آبرومند بودند. نگذاریم درد رنج این فرشته‌های آفتاب‌سوخته، وسط هیاهوی انتخابات گم‌وگور شود. باید یادشان را زنده نگه‌داریم، فاتحه بخوانیم، شمع روشن کنیم و اشک بریزیم برای مردانی که مرزهای مردانگی را جابجا کردند. برای مردان رنج، فرشتگان زحمت، پروانه‌های معدن زغال‌سنگ.

(متن را از کانال تلگرام دکتر سلام کپی کردم )