صالحه +


صالحه!
دختر والدین برای ۲۴ سال
همسر ۷ ساله
مادر × ۲
لیسانسیه فلسفه
*
غیر من در پس این پرده سخن‌سازی هست
راز در دل نتوان داشت که غمازی هست
بلبلان! گل ز گلستان به شبستان آرید
که در این کنج قفس زمزمه پردازی هست
تو مپندار که این قصه به خود می‌گویم
گوش نزدیک لبم آر که آوازی هست

آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندها

یک واکسن ساده

پنجشنبه, ۱۰ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۲۴ ق.ظ

چند روزی از اون برنامه ماه عسل با موضوع ویروس HPV میگذره
و احتمالا حالا همه ما نگران هستیم که نکنه مبتلا بشیم و دست به کار خواهیم شد که وارد این کار خیر بشیم تا هر چه زودتر واکسن این ویروس تولید بشه و باید بگم من هم موافق تولید این واکسن هستم اما قطعا هیچ وقت نه اون واکسن رو خودم میزنم و نه برای بچه هام میزنم.
اول از همه اگر فکر می کنی قراره یک مشت دروغ تحویلت بدم قید خوندن این متن رو بزن ولی احتمال داره چیزهای مهمی رو از دست بدی و دوم اینکه شاید من پزشک نباشم اما از سلامتی و سلامت سر در میارم و اینکه حرف های یک پزشکِ خشک و خالی هم برای نتیجه گرفتن در مورد مسائل پزشکی کافی نیست چون خیلی چیزها هست که روی مسائل علم پزشکی سایه می اندازه مثل سیاست و اقتصاد و برای همین ازتون خواهش می کنم این متن رو با دقت بخونید.
کسانی که من رو از نزدیک یا کمی دور تر میشناسند میدونند که من به بچه ام، به دلبندم، به پاره تنم واکسن نمیزنم و متاسفانه فقط نتونستم جلوی زده شدن واکسن بدو تولد رو بگیرم. چون بیمارستان بودم و بچه م رو به زور بردن!
چرا واکسن نمی زنم برای عزیز ترینم؟
چند تا دلیل دارم.
 اول اینکه اکثر واکسن ها تولید داخل نیستند و این به معنی عدم تعهد کیفی از جانب فروشنده خارجی هست. کارخونه های داخلی یک سالی میشه که ورشکست شدند و دیگه قادر به تولید واکسن هامون نیستند چون قیمت مشابه خارجی خیلی پایین تره. و شک من همین جا خیلی قوت میگیره. چون بسیاری از کارخانه های داروسازی دنیا متعلق به دشمنان قسم خورده ما مثل اسرائیل هستند پس دلیلی نداره که دارو رو به ما ارزان بدهند مگر اینکه حقه ای در کار باشه. و استقراء ناقص من در مورد چیزهایی مثل تنباکو های قلیان و سیگارهای به شدت ارزان و "مخصوص مصرف در ایران" هست. و یا مثلا روغن های تولید داخل، یکی از مواد اولیه اصلیش، فقط وارد میشه و حتی مشخص نیست چی هست! (منبع داستان روغن ها، حرف های یک کارخونه دار به یکی از نمایندگان مجلس بود که راوی بدون واسطه برای ما این مساله رو نقل کرد) این نشون میده که با وجود این که توانایی تحریم اون کالای مهم رو دارند اما به خاطر اهدافی اون رو از ما دریغ نمی کنند. و دقیقا به همین دلیل هست که واکسن های مهم رو هیچ وقت بهمون نمی دن. هیچ وقت...
پس اولین دلیل من: خارجی بودن واکسن ها و دلسوز نبودن بیگانه
واکسن هایی که ما میزنیم، واکسن هایی هست که از سال ها قبل تا الان "به روز" یا همون "آپ تو دیت" نشده اند. پس شاید این بیماری ها با وجودِ تدابیری که ما در سال های اخیر در زندگی عادی مون برای رعایت بهداشت اتخاذ کردیم، دیگه جایی برای نگرانی وجود نداشته باشه. اما متاسفانه هیچ تحقیق و بررسی ای در مورد این مساله در کشور ما صورت نمیگیره!
در کتاب طب الرضا نوشته: ریختن خاک در آب آشامیدنى بطریق مذکور در صورت سلامت آب یکنوع واکسن طبیعى است و در صورت آلودگى آن یک طریق ضد عفونى ساده و بىضرر است در این مورد نیز محمد بن زکریاى رازى و جمعى از قدما موافق‏ اند و ابن زکریا در کتاب اطعمه و اشربه خود تصریح میکند که لازم است مسافر کمى از خاک وطن خود را در آب آشامیدنى خود بریزد و پس از صاف شدن بیاشامد. (مترجم، امیرصادقى، نصیر الدین، طب الرضا (طب و بهداشت از امام رضا علیه السلام)، صفحه 286) این جا دو نکته مهم هست: اول اینکه در این حالت فرد، نسبت به جدیدترین میکروب ها و میکروب های اطراف محل زندگیش که با اون ها در تماس هست، واکسینه میشه. و نکته دوم: واکسن یعنی میکروب ضعیف شده یا کشته شده... و ضعیف شدن در اینجا با مخلوط شدن با بزاق دهان هم اتفاق می افته. پس اینکه بعضی ها فکر می کنند اسلام انقدر عقب مانده است که هیچ نسخه ای به غیر از نماز و روزه نداره، غلطه و این روایت هم یک قطره از اقیانوس بود.

پس دومین دلیل من: عدم مطابقت با نیازِ روز

واکسیناسیون احتمال ابتلا به اون بیماری یا بیماری های دیگه رو به صفر نمی رسونه و من شک دارم که مثلا با رعایت بهداشت اولیه اگر کسی واکسن کزاز رو نزنه، به اون مبتلا بشه. این که میگم رعایت بهداشت اولیه به این خاطر هست که راه هایی کشتن میکروب در همون مراحل اولیه وجود داره که متاسفانه داره فراموش میشه و در عوض مریض رو میبرن به بیمارستان های پر میکروب و کثیف و اونجا چند تا بیماری دیگه هم میگیره. این که گفتم احتمال ابتلا به صفر نمی رسه به این خاطر هست که بودند کسانی که واکسن رو زدند و باز هم مبتلا شدند و یا حتی بیماری های بدتری گرفتند. حتی شخصی بعد از واکسیناسیون بچه اش، بچه اش میمیره. و وقتی خودش رو به یکی از مسئولان وزارت بهداشت میرسونه و بهش میگه چه بلایی سر بچه ش اومده، اون مسئول میگه: مجبور نبودی واکسن رو بزنی و وقتی اون آقا میپرسه که مگه خودِ شما برای بچه تون واکسن نمی زنید؟ مسئول جواب میده نه!

 پس سومین دلیل من: تضمینی برای مبتلا نشدن وجود نداره
چهارمین دلیل من که مهم ترین دلیل من هست و حتی اگر سه دلیل بالا در مورد واکسن HPV صادق نباشه اما این دلیل آخر، تمامِ دلیل من برای امتناع از واکسیناسیون هست، چه HPV چه بقیه. و ازتون خواهش میکنم به گزاره هایی  آبی رنگ خوب دقت کنید:

 (بر خلاف طب اسلامی ایرانی*) در طبِ نوینِ رایج، آدم ها هیچ وقت درمان نمی شوند. (مگر اینکه آن دارو یا روش درمانی، ریشه در طبیعت داشته باشد) یعنی هیچ وقت بیماری هایشان ریشه کن نمی شود، علائم بیماری متوقف می شوند ولی بیماری خوب نمی شود. درد تسکین پیدا می کند اما منشا درد از بین نمی رود. روی یک بیماری سرپوش گذاشته می شود اما چند بیماریِ دیگر سر بلند می کنند... و کم کم این می شود که بیماری های ساده انقدر سرکوب می شوند تا مثل سرطان فوران کنند. از من نپرسید که چطور بچه های کوچک سزطان میگیرند؟ دلیلش انتقال عوامل بیماری از طریق ژنوم پدر و مادر است که به دلیل آسیب پذیری بیشتر و در سن رشد و نمو بودنِ کودک، سرطان زودتر خودش را نشان بدهد.
اما در طب اسلامی ایرانی برای ازبین بردن جوش های روی صورت، فقط به دادن یک کرم اکتفا نمی شود. بلکه دلیل اصلی را پیدا می کنند و برای همین می توانند بیماری را قلع و قمع کنند و برای همین یک بیماری، بیماری ای دیگر را تولید نمی کند... چون طب اسلامی ایرانی، یک طبِ قیاسی است. دو دو تا می شود چهار تا. و نیز به علوم وحیانی متصل است. برخلاف طب نوین که تجربی است و هیچ چیز در آن یقینی نیست و ممکن است با پیشرفت علم، چیزی برخلاف مطلب قبل ثابت شود.
حالا تصورش رو بکنید: در این طبِ اسلامی ایرانی یا به قول معروف طبِ سنتی، داعیه دارانی وجود دارند که ادعای درمانِ سرطان و ایدز و ویتیلیگو و بیماری های لاعلاجِ پوستیِ دیگر و ... را دارند. اما آنقدر به این داعیه داران و پرچم داران بی توجهی می شود که مردمِ عادی حتی اسم آن ها را هم نمی دانند.(آیت الله تبریزیان، آیت الله ضیایی نیا، حکیم باقری، حکیم خیراندیش) حتی دشمن جرات می کند که یکی از آن ها را ترور بیولوژیک کند (حکیم باقری) (که البته به دلیل قیاسی بودن این طبِ فاخر و ارتباطِ وثیقش با وحی، در این مساله ناکام ماندند.)
در شرایطی که این طبِ اسلامی ایرانی اینقدر ادعا دارد، حتی از نمایندگانِ رسمی این آقایان یا خودشان دعوت نمی شود که به رسانه ملی بیایند و حرفشان را با مخالفین طب ایرانی اسلامی، رو در رو بزنند. و معمولا افرادی در سیما به عنوان نماینده طب سنتی معرفی می شوند که سواد کافی را ندارند. و حتی اگر حقانیت آن ها ثابت هم بشود، هیچ ساز و کار قانونی ای در عمل برای آموزش طب اسلامی ابرانی و توسعه آن در ایران تعریف نمی کنند.
دلیل چهارم من: وجود آزادی در انتخاب روش های درمانی است.
در کشور های پیشرفته تر، روش های بسیار متنوعی برای درمانِ یک بیماری وجود دارد که بیمار از بین آن ها می تواند انتخاب کند. اما در ایران راهِ اول و آخر طب نوینِ رایج است و انگار اگر کسی از این روش استفاده نکند باید برود بمیرد. درحالی که حتی در صورت ابتلا به HPV یا بیماری های دیگر، باید بدانیم که اگر این طبِ نوین جواب ندهد، بقیه راه ها بن بست نیست...

چرا با تولید واکسن موافقم: تولید این واکسن برای افرادی که به صورت عنان گسیخته، روابط جنسی دارند یا اینکه شغل آن ها مستلزم حضور در محیط های آلوده است یک بشارت است و شاید هم بشارتی برای همه ی جامعه. برای همین زدنِ این واکسن برای آن ها از نانِ شب هم واجب تر است اما نه برای یک زن و شوهرِ متعهد و دین دار. نه برای یک جوانِ پاکدامن. نه برای همه ی مردم. قطعا لازم نیست که 80 میلیون عدد از این واکسن تولید شود. بلکه باید هر چه بیشتر روی روش های پیشگیری و خود مراقبتی تمرکز کرد و اگر کسی بیمار شد، تحت درمان قرار بگیرد.


*: لفظی که رهبر برای طب سنتی به کار برده اند و طب اسلامی ایرانی را جزو دغدغه های خود به شمار آورده اند.
نکته مهم: اگر نقدی به متن من دارید، هنگام کامنت گذاشتن حتما شماره دلیل من رو ذکر کنید و در صورت لزوم جمله من رو کپی پیست کنید و بعد نقد خودتون رو بیان کنید تا دقیق تر بتونم پاسخ شما رو بدم. ممنونم

پست دوم من در رابطه با این مسائل رو هم بخونید. بازم ممنون 
 در برنامه دیروز ماه عسل چه گذشت؟
خانم بیماری که از 17 سالگی دچار عفونت شده بودند و نه در ایران و نه در بهترین بیمارستان آمریکا نتوانستند علت بیماری وی را کشف و درمان کنند و ایشون ده سال در تب و عفونت میسوختند این خانم در جریان بیماری خود متوجه بیماری ایدز و HPv می شوند .
ایشون در برنامه ماه عسل تبلیغ واکسن و شیوع فراگیر این بیماری به سرعت نور را داشتند و از مردم تقاضا داشتند کمک مالی کنند تا این واکسن از کشورهای دیگر وارد شود برای تزریق ب مردم ایران و دلسوزانه یا تعمدانه این مطلب را بارها در برنامه بیان میداشتند....
و اما اگر خاطرمان باشد در سالهای پیش هم سونامی هایی را تبلیغ میکردند برای ویروس ایدز انفولانزای خوکی مرغی و امثالهم ...
سوال اینجاست ویروس ایدز از کجا امد؟؟
ویروس انفولانزای خوکی و مرغی از کجا امد؟؟
اگرده سال پیش کسی میگفت ویروس ایدز دست ساخته دشمن هست هیچکس باورش نمیشد. اما با گذشت چندین سال خود امریکایی ها اذعان کردند ک در آزمایشگاه این ویروس را ساخته اند روی میمون ها تحقیق می کرده اند که  از دست شان فرار کرده 😳 وکل جهان درگیر ایدز شد!
این داستان سرایی ها نه به درد ما میخورد نه به درد دروغ های خودشان 
 چه عمدی درکار بوده و چند ده میمون و انسان و ...را عمدا آلوده به ویروس ایدز کرده اند و بعد از آن داروهای دست سازو بی اثره خودشان را فروختند بماند.
و اما ویروس HPV ویروس جدید مردم ترس ک به سرعت نورقرار هست منتشر شود و همه ایرانیان را درگیر کند چگونه و از کجا میخواهد وارد کشور شود ک یک فرد عامی بدون سواد در مورد طب پزشکی و امثالهم با چنان جسارتی در برنامه پربیننده ظاهر گشته و چیزهایی را بیان مینماید ک اگر یک فعال طبی یا پزشک متخصص بیان می نمود درک مطلب راحت تر بود تا یک فرد عامی
سوال مهم: چطور وزارت بهداشت بدون سند مدرک و بدون تخصص به فردی عامی اجازه نشر و گسترش و اطلاع رسانی میدهد و هیچ اعتراضی نمیکند اما اجازه ی اندکی سخن در یک برنامه کم بیننده هم به فعالان طب اسلامی طب سنتی و یا پزشکانی که وجدان بیدار دارند و مستندات جنایت سیستم  پزشکی غربی را ارایه میدهند نمی دهد؟
 بیان میشود واکسن فلج اطفال جلوی افلیج شدن را میگیرد
ما الان بیشتر مراکز نگهداری از معلولین داریم یا 25 سال پیش؟؟
آیا روند فلج شدن کاهش یافته یا افزایش یافته است؟!
وقتی آقای علیخانی از خانم سوال کردند چطور که شما میگویید در کشورهای اروپایی این واکسن زده شده از آمار مبتلایان اینقدر بالاست.
پاسخی که میدهند توهین به شعور هر انسانی است.
گفتند آنها قبل از واکسن گرفتن یا واکسن نزدن! الان ایرانی ها میگیرند و باید واکسن بزنند.
خدا میداند با طرح ملی واکسن سرخجه چه بیماریهایی را به نسل دهه 60 وارد کردند.
ما هرگز ندیدیم کسی که واکسن سرخجه نزده سرخجه گرفته باشد و این تبلیغات دروغی بیش نبود برای فروش واکسن به کشور و پرکردن جیب شان
باز هم حربه ای دیگر...
ایجاد رعب و وحشت 
بعد القای دارو و واکسن ب مردم به بهانه نجات مردم
موافقین ۳ مخالفین ۲ ۹۷/۰۳/۱۰
صالحه

نظرات  (۴۰)

شوهرت خبر داره واکسن نمیزنی بچه تو؟ 
پاسخ:
صد در صد
خب واکسن نزدن ت نظر شخصیته و من بهش احترام میزارم ^_^
خودم هنوز تصمیمی درباره واکسن های بچه م ندارم :))
پاسخ:
خانومی واقعا فکر میکنی این همه روده درازی کردم که فقط نظر شخصیم رو بگم؟
شبیه همین مطلبو یه بار استادمون سر کلاس گفت...اون راجع به غربالگری بود ... راستش اولش یکم سخت بود باور کردنش ولی بعد که یه سری تجربیات شخصی دیدم....
پاسخ:
اتفاقا منم غربال گری که نرفتم هیچ، یک بار فقط رفتم سونو، اون هشت یا نه هفتگی :))
متاسفانه بعضی از دکترها میگن سونو ضرر نداره. ولی حقیقت نداره. 
من صد در صد موافقم
داداش من همینکار رو برای بچه هاش کرده نه قطره آهن و ویتامین نه واکسن و هرچیز دیگه ای، بچه هاش رو باید ببینی هزار ماشالا
خواهرم هم الان یه بچه بیست روزه داره مطمئنم این متن رو بهش بدم بخونه عمرا سمت واکسن بره
یکی از دوستام بچه هاشو از‌ کودکی حجامت میکنه خدا شاهده دوازده ساله یه دونه قرص مصرف نکردن اینا
خانواده خود ما هرکدوممون از نرفتن به سمت داروهای شیمیایی هیچ وقت ضرر نکردیم


+ من نمیدونستم واکسن ها خارجیه
خدا لعنت کنه اونایی رو که ازین قراردادها میبندن برای ما
+ یکی از دوستای نزدیکم دکتر داروسازه اون میگفت از من درباره دارو نپرس، حتی اونایی که داخل تولید میشه هم مواد اولیه ش از خارج میاد، با وجودیکه خودش بسیار دکتر خبره ایه، ولی تا جایی که میتونه لب به داروهای شیمیایی نمیزنه
+ ممنون که این متن رو گذاشتی
پاسخ:
ممنون از تو آلبالوی عزیز که از تجربیاتت گفتی...
منم وقتی بچه بودم شروعِ آلرژیم از اونجایی بود که یک دکتر وقتی چند روز بیشتر نداشتم برام چرک خشک کن تجویز کرد. و پایانش وقتی بود که مامانم با حجامت آشنا شد...
خواهش میکنم :)
۱۰ خرداد ۹۷ ، ۱۰:۳۱ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿✿
این وسط جملاتتون ذکر کنید که طب اسلامی با طب سنتی فرق داره.

حال سوال دیگه hpv چی هست؟
پاسخ:
فرق داره. گفتم که طب سنتی یا همون ایرانی، میراث علمای طب قدیم ما هست و طب اسلامی، علوم نقلی در رابطه با مسائل پزشکی. البته این دو مکمل هم هستند و دو چیز متباینِ کاملا جدا از هم نیستند که نشه با هم جمع بشن 

اینکه hpv چی هست رو هم برنامه ماه عسل با خانم اشکی رو ببینید... والله ایشون بهتر میدونن :)

راستی چه جالب! شما نظر هم میذارید :)))

چی بگم والا 
خیلی جرات می کنید 
خیلی 
پاسخ:
جراتم به خاطر ریسک نیست. چون مطمئنم که کاری که میکنم درسته. وگرنه مرض ندارم که بعدا بخوام یه عمر حسرت بخورم و رنج بکشم به خاطر نزدن یک واکسن چند سی سی ای!
خیلی از حرفایی که زدین قید "شاید" دارن. مثلا تو دلیل دوم میگین که "شاید" اصلا ضرورتی نداره که واکسن فلان بیماری رو بزنیم. و خوب معلومه که یه "شاید" هم اونور قضیه است. شاید اگه نزنین فلان شود و بهمان شود :)

و میگین که "بعضی"ها با وجود زدن واکسن باز هم مبتلا به بیماری میشن یا حتی به احتمال خیلی خیلی ضعیف ممکنه بمیرن، و این در مورد چشاندن گل اطراف منزل به بچه (که اول تو متنتون بود و بعد جایگزین کردین) و ریختن خاک تو آب آشامیدنی هم مسلما صدق میکنه و اینا هم پیشگیری صددرصد ندارن. پس وقتی از واکسن حرف میزنیم چه نوین چه اسلامی توقع پیشگیری صددرصد داشتن صحیح نیست و این جزء معایبش محسوب نمیشه. ضمن اینکه مورد بوده به جای واکسن بچه رو برده حجامت کرده و اون بچه احتمالا به دلیل مشکل زمینه‌ای یا خطای انجام‌دهنده خونریزی کرده و فوت شده.

و در مورد درمانِ صددرصد در طب نوین و اسلامی، چطور می‌تونین بگین که طب نوین صددرصد درمان نمیکنه؟ برای بسیاری از بیماری‌ها یه درمان علامتی وجود داره که برای مراحل اولیه است و تا وقتی که به تشخیص برسن استفاده میشه و بعدش درمان خود بیماری صورت میگیره. اگه منظورتون اینه که اون بیماری دیگه هیچوقت برنگرده!!! آیا طب اسلامی این کار رو میکنه؟ کسی که سرما بخوره و درمان طب اسلامی بگیره دیگه سرما نمیخوره؟

مثالتون هم از قضا اشتباهه، چون برای درمان ریشه‌ای جوش صورت میفرستن آزمایشات کبدی و هورمونی و... رو انجام بده و اونا رو درمان میکنن. اینکه بعضی پزشکا کارشونو ماست‌مالی میکنن و با یه کرم سر و ته قضیه رو هم میارن دلیل نمیشه که بگیم طب نوین درمان نمیکنه و فقط سرپوش میذاره. چرا که عکس این قضیه خیییییلی بیشتر اتفاق میفته به نظرم. انقد زیاد از این دکترایی که داعیه‌ی طب اسلامی ایرانی دارن (و تو هر کوچه یکیشون دکان باز کرده و فقط به فکر پول نقد کردنه و کسی هم نمیاد بگه تو که هیچ مدرکی از هیچ‌جا نداری حق طبابت هم نداری) دیدیم که درمان‌هاشون به درد نخورده و هیچ اثری نکرده که شاید در برابرشون قصور پزشک‌های قسم‌خورده‌ای که تحت نظارتِ حداقل نصفه نیمه‌ای هستن به چشم نیاد!
 
الان این چه حرفیه که شما میزنین؟ سرطان از سرکوب بیماری‌های کوچیک و روی هم جمع شدن اونا ایجاد میشه؟؟؟؟ دلیلتون؟ به حق حرف‌های نشنیده :)

میفرمایید طب اسلامی ایرانی به وحی متصله! در مورد درجه‌ی صحت احادیث طب النبی و طب الصادق و طب الرضا تحقیق نکردم. ولی ایییین همه حدیث رو شما چطور مطمئنین که صددرصد از معصوم رسیده که بعد بخواین وصلش کنین به وحی؟ نمیشه بدخواهان نظام و تشیع در عصر حاضر و قدیم از تزریق احادیث جعلی به منظور ترور بیولوژیک!!! استفاده کرده باشن؟ :))) این جمله‌م البته یه کم طنز داره، ولی بالکل رد نیست.

و یک سوال: الان شما ادعا کردین که سرطان و ایدز درمان قطعی سنتی دارن؟ منظورم درمان فراگیر هست، اینکه مثل بقیه بیماری‌ها برای همه بشه که انجام بشه؟

و آخرسخن اینکه من نمی‌تونم و اصلا هم نمیخوام طب اسلامی رو رد کنم، اما این آشفته‌بازاری که الان ما می‌بینیم بیشتر از سود داره ضرر میده و حداقل فعلا نمیشه به مردم بگیم به جای طب نوین برین سراغ طب اسلامی. الان بجز اون چند نفری که اسم بردین چه افراد دیگه‌ای رو میتونین تو هر شهر پیشنهاد بدین که مردم برای درمان‌هاشون برن اونجا؟ چه مرجعی پزشک طب اسلامی واقعی رو از این کلاش‌های پول‌پرست کف جامعه جدا کرده و اسامیشون رو اعلام کرده که ما بهشون مراجعه کنیم؟ خدا خیرتون بده که معترفین حتی مسئولین و صدا و سیما هم سعیی در معرفی معدود متخصصین این حوزه ندارن، بنابراین با چه شهامتی میتونین پیشنهاد جایگزینی طب نوین رو با طب اسلامی بدین؟
پاسخ:
سلام. اول اینکه من حتی اگر در مورد یک گزاره شاید به کار بردم چون حس کردم ممکنه این حرفم موجبه جزییه باشه  و همیشه صدق نکنه. اما همین مثال های نقضِ شما هم موجبه جزئیه است. 
اما کلا دقت هایی که کردی خیلی به جا بوده فقط مشکل اینجاست که روحِ قضیه رو نمی بینی... تمام بند های این متن به هم مرتبط اند. دلیل دوم و سوم کاملا با هم مرتبط اند و نکته مشترک بین این دو دلیل، تجربی بودن طب نوین هست.
خودت هم میدونی که برای درمان جوش های صورت باید انقدر از این دکتر به اون دکتر کنی تا بلاخره یک آدم حسابی بینشون پیدا شه... و تهش به نظرت می تونن کبد طرف رو درمان کنند؟ الان اگر عرضه درمان کردن داشتند، قند و چربی و فشار خون و کبد چرب مردم رو درمان میکردند. ولی نمی تونند. یا یک رماتیسم ساده رو می تونند درمان کنند؟ نه! فقط روز به روز بدتر میشه با خوردن قرص هایی که مسکن اند فقط
ریشه کن شدن!!! وقتی درمورد ریشه کن کردن بیماری حرف میزنیم نباید مثالی مثل سرماخوردگی بزنی. تو کشور های پیشرفته برای سرماخوردگی آمپول تقویتی هم نمی زنند. میگن برو خونه استراحت کن. 
تو همون سال هایی که انگلیسی های خبیث در ایران برای ازبین بردن فرهنگ حجامت تلاش می کردند، می دونستند که اگر حجامت رو از ما بگیرند، بیماری ها دست از سر این ملت بر نمی دارند.
اما وقتی من درمورد طب اسلامی ایرانی صحبت کردم اسم اون داعیه داران رو آوردم. منظور من اون آدم های بی سواد توی عطاری ها نیست یا اون طبیب های طب سنتی که معلوم نیست شاگرد کی بودند
پس همین جاست که معلوم میشه وزارت بهداشت چه ظلم بزرگی می کنه که طبیب های سنتی با سواد رو از طبیب های سنتی بی سواد جدا نمی کنه تا مردم انقدر نگاهشون نسبت به طبّ سنتی و اسلامی بد و سیاه نشه.

بله. سرطان از سال ها پیش درمان داشته و دارد. ایدز هم همینطور. درمان دارد و من از همین چهار استادی که نوشتم، درمان سرطان دیدم و مطمئن هستم که قادر بر درمان هستند. نه همه ی دکتر ها. سرطان در طب سنتی اسلامی نوعی ورم است. این ورم ها یا "اورام" به انواع مختلفی تقسیم می شوند: چرب،، بلغمی، حار و ... و بعضی از انواع این ورم ها در طب نوین نام سرطان دارند و بعضی دیگر بیماری های دیگر مثل کیست و گواتر و...
و حالا که این رو گفتم باز هم ببین چه ظلمی وزارت بهداشت می کنه که کسی مثل حکیم باقری فقط 5 تا شاگرد تربیت می کنه چون درخواست و مطالبه باید باشه که نیست... چون جلوی این مطالبه گرفته شده.... چون ازادی بیانی در مورد طب اسلامی سنتی نیست.
ولی درمانِ فراگیر در طب سنتی اسلامی به معنی اینکه یک قرص بدن به همه و همه اینطوری خوب بشن نداریم. در مورد بقیه بیماری ها هم همینطوره. هر کسی باید جداگانه تحت معالجه طبیب قرار بگیره. یعنی نسخه هر کسی با دیگری ممکنه کمی تفاوت داشته باشه. و درستش هم همینه. چون آدم ها بیماری شون ممکنه مشابه باشه اما از نظر بقیه چیزهای مزاجی و بیماری های دیگه ممکنه کمی با هم متفاوت باشند. اما درمان سرطان و ایدز و ... در طب سنتی اسلامی هم دوره درمان کوتاه تری داره و هم کاملا قطعی هست.
در مورذ بند آخر حرف هاتون هم فکر کنم تا اینجای کار متوجه شده باشید که درد من چیه. درد من نبود آزادی بیان هست. اینکه ایت الله تبریزیان رو محترمانه از قم به مشهد تبعید می کنند و درسِ خارج طب ایشون رو در قم تعطیل می کنند... و جلوی سیل مطالبات مردم می ایستند. من نگفتم الان برای همه نسخه طب اسلامی ایرانی رو تجویز می کنم چون شاید شما به اندازه من دکتر خوب نشناسید یا دم دستتون نباشه. ولی این ها رو نوشتم که یاداوری کنم که طب نوین راهِ اول و آخر ما نیست. راهی که اگر اون رو نریم، بشر منقرض میشه. بلکه شاید طب های همیوپاتی و طب اسلامی ایرانی برامون اهمیت بیشتری پیدا کنه و پیگیر اون ها هم بشیم
و این که ممنون تسنیم جان که این متن رو با دقت خوندی. موفق باشی

نه واقعا ولی حرف دیگه ای نداشتم که بگم :))
از ابتدا تا انتهای پست رو قبول دارم. 
دلیل اینکه هیچوقت تو صدا و سیمای ما از یه پزشک که تو حیطه‌ی طب سنتی واقعا کارآزموده و موفق بوده دعوت نمیشه اینه که عده‌ای از روش‌های نادرست درمانی تو طب نوین سود‌های کلان می‌برن و به نفعشون نیست اگه بخوان روش‌های کارآمد سنتی رو بیان کنن. 
خود من هم واسه بیماری‌های ساده مثل سرماخوردگی و.. هیچوقت هیچوقت پیش پزشکان امروزی نمیرم چون کارشون شده دو بسته مسکن دادن و یه آمپول چرک‌خشک‌کنی که تموم عفونت ها رو خشک میکنه و تو بدنت نگه میداره و به مرور انقدر جمع میشه که یه مرض دیگه میگیری. در صورتی که میشه حتی با یه گیاه ساده بیماری رو تو بدن ریشه‌کن کرد.
خدا رو شکر خیلی از اقوام ما اینو قبول دارن و حتی زمان بارداریشون هم غربالگری نرفتن و هیچی هم نشد. البته درسته همه‌ی روش‌های طب نوین غلط نیست اما بخش زیادیش به لطف امثال آدم‌هایی که هنوزم مسئله‌ای مثل کنکورو زنده نگه‌داشتن سرپا مونده!! دنیا دنیای سوده واسشون. به هر قیمتی.
پاسخ:
مرحبا بناصرنا.
خدا خیرت بده هومورو جان. من اگر میخواستم اینا رو هم بنویسم دیگه متنم مثنوی هفتاد من میشد :)
وااای انگار یکی اومد تمام حرفای منو زد البته خیلی کاملتر!
ممنون صالحه جون عالیه. دقیقا موقع دیدن اکن بدنامه به همینا داستم فکر میکروم شدیدا و یه موضوع دیگه 
اینکه مقایسه ی بیخودی انجام میسه ازینکه تو کشورای غربی بچه ها از سنین پایین مکرد تجاوز قرار میگیرن و... خب دلیل اولیش چیه؟؟؟؟ اونا که خیلی آگاهن. ایا اگاهی زیادشون نییت؟؟ اینکه از مهد کودک بچه هارو با مسائل جنسی اشنا میکنن و در واقع خیلی زودتر از موقع این حس بیدار میشه؟! اینکه روابط جنسی خیلی ازاد و بی بند و باره و منعی ندارن ؟؟؟ اینکه چیزی به نام گناه یا پشت بند بی بند و باریاشون نیست؟! ما اگر بر اساس اموزه های دینی و شرعی خودمون تربیت کنیم بچه هامونو و خیلی مسایل و رعایت کنیم در درجه اول بچه هامون به انحراف کشیده نمیشن 
پاسخ:
سپیده جان گل گفتی... و کامل تر از من :)
واقعا گاهی توی صدا و سیما یک برنامه زنده‌ی تاثیر گزار یک کار غیرکارشناسی انجام میده و بعد باید خودمون رو خفه کنیم تا مساله رو به صورت درست تبیین کنیم.
خدا به خیر بگذرونه
ما الان دو ترمه تو درس بهداشت مون داریم در مورد واکسن و واکسیناسیون میخونیم :))
توی دلیل چهارم و دوم  که در مورد طب اسلامی سنتی حرف زدی خب خودت هم داری میگی اونا هم برا واکسینه کردن سفارش میکنن دیگه منتهی طب نوین به روش تر و تمیز تری این کار رو انجام میده . 
مثلا قبلا ها پوست خشک شده ی افراد آبله زده رو میکوبوندن و باهاش واکسن می‌ساختن یا مثلا وقتی که آبله فراگیر شده بود افراد سالم رو در تماس با گاوی که آبله ی گاوی داشته قرار می‌دادند تا مصون بشه حالا نمی‌دونم به طب سنتی ربط داره یا نه اما منم مثل خودت میگم طب سنتی و اسلامی و ایرانی از پیشگامان واکسیناسیون بودن و این ضرورت واکسن زدن رو میرسونه. به هر حال جلوگیری از خطر احتمالی الزامیه حالا هر چقدر هم پایبند باشی ! شاید الان عوارض واکسن نزدن نشون داده نشه اما از کجا معلوم تا چند سال بعد یه بیماری اپیدمی نشد ؟ 
این لینک رو هم پیشنهاد میدم مفیده:)
http://www.tim.ir/post-1120.html

پاسخ:
من اصلا و ابدا لزوم واکسیناسیون رو زیر سوال نمی برم. بلکه در مورد نحوه اون و چگونگی ش بحث کردم.... در بند آخر متن هم گفتم که کسانی باید این واکسن رو بزنند که در اولویت و معرض ابتلا هستند.

ضمن اینکه اگر معنای واکسیناسیون رو عام بگیریم(به معنای مقاوم سازی در برابر بیماری ها ) روش های گوناگونی رو در بر میگیره که در صدر اون ها حجامت هست که ممکنه روش تر و تمیزی به نظر نرسه اما قطعا از عمل جراحی تمیز تره :)
در مورد حجامت هم تو همین لینکه توضیح داده.
آره عزیزم می‌دونم بیشتر مشکلت با این بود که این واکسن ها از خارج میاد . ولی خب دیگه من زیاد در این زمینه تخصص ندارم که بحثی کنم فقط میگم خب حالا شما و همسرت پایبند هستید و رعایت میکنید ولی مسأله فقط رعایت کردن نیست که ممکنه یه بیماری عفونی اپیدمی بشه و راه های انتقال هم که فقط روابط جنسی و محیط های آلوده نیست . در ضمن از کجا تضمین میکنید که سال های بعد که فرزندتون مستقل شد در معرض این آلودگی ها و ویروس ها  قرار نگرفت؟ 
پاسخ:
اون لینک رو دیدم. اطلاعات جدیدی هم برام نداشت. من خودم رشته ام در دبیرستان تجربی بود و همیشه هم دنبال این اطلاعات پزشگی بودم و هستم.... و اکثر حرف های اون لینک بر مبنای طب نوین بود نه طب ایرانی اسلامی. من منابع دسته اول طب اسلامی ایرانی رو توی کتابخونه ام و یه نرم افزار توی لب تاپم دارم و با مطالعاتی که داشتم به این حرف ها رسیدم. قصد من آگاهی بخشی بود در زمینه هایی که در بایکوت رسانه ای به سر می برند. برای اینکه در مورد حجامت بدونم این لینک خیلی الکن بود... برای منی که چند ساله که در مورد این چیزها مطالعه می کنم این حرف ها تازه نیست...

در مورد مشکل اصلی من درست حدس زدی... مشکل من همون چیزی هست که بهش می گن توهم توطئه. (الان یه مطلب در ادامه مطلب میذارم که خوندنش خالی از لطف نیست!) جواب تو هست یه این سوالاتی که الان مطرح کردی.
جواب من اینه: تضمین من برای بیمار نشدن فرزندم همون تضمینی بود که به خودم میدادم که ایدز نخواهم گرفت ( در دوران مجردی) و تضمین من پایبندی به شرع هست
اگر فرزند من با بی عفتی به بیماری دچار بشه (ولو ایدز که البته در همین طب اسلامی ایرانی برای اون درمان وجود داره) باید بهت بگم که ناراحت نمیشم چون به نظرم کوچکترین مجازاتی هست که خداوند براش توی این دنیا در نظر گرفته. 
اگر قرار باشه یک روز این بیماری ها اپیدمی بشه و همه مردم عین سرماخوردگی به اون مبتلا بشن! باید خیلی تعجب کرد. چون در طول تاریخ همچین چیزی رو فقط در جنگ های جهانی تجربه کردیم. دوران فلورانس نایتینگیل ها که تازه همون بانو هم با رعایت بهداشت شخصی و وضع تدابیری در رابطه بهداشت محیط از رشد روز افزون بیماری ها جلوگیری می کرد.

همدم ماه جان، ممنون خوندی ولی من اهل توضیح بیشتر نیستم. خودت هم برو پی اش... جواب سوال هات رو حتما پیدا کن ولی عامیانه فکر نکن
۱۱ خرداد ۹۷ ، ۰۲:۲۴ بانوی مومن

سلام صالحه ی عزیز...

متن اصلی و پاسخهاتون رو خوندم،با خیلی از بخش هاش مشکل داشتم و نسبت به دلایلشون قانع نشدم،ولی مهم ترین بخشی که به نظرم محل اشکال هست ادعای وجود طب اسلامی و انتساب طب سنتی به وحی هست.

اساسا دلیلی بر وجود طب اسلامی نداریم همونطوریکه بسیاری از علمای طراز اول به این مطلب اذعان دارند...بله،اگه منظور از وحیانی بودن طب سنتی یک سری توصیه های کلی قرآن باشه باهاتون موافقم اما حتما می دونید که این تعداد معدود آیات قرآن درباره ی سلامت نمیتونه یک علم اسلامی مستقل به نام طب اسلامی باشه.شاید هم منظورتون وجود یک دسته روایات درباره ی توصیه های پزشکی اهل بیت باشه که باز هم به خاطر ضعف سندی و دلالی اکثر این روایات و باقی موندن تعداد خیلی کم روایت صحیح نمیتونه منبع مناسبی برای استخراج علم طب اسلامی باشه هرچند که اگر هم ممکن باشه این روایات قضایای شخصیه هستند و نمیتونن به عنوان یک قانون کلی برای همه ی دوران ها و همه افراد باشن.

اما چرا با ادعای اسلامی بودن این طب ها بیشتر از بقیه حرفهاتون مشکل دارم چون عواقب سوء و خطرات زیادی داره، مخصوصا وقتی با ادعای قطعی بودن درمان در طب باصطلاح اسلامی ضمیمه بشه. مدعیان نمیدونن اگه یک بیمار از این طب نتیجه نگیره چقدر نسبت به دین و اهل بیت بدبین میشه واقعا چه تضمینی وجود داره که از قطعیت درمان این طب حرف میزنن؟؟؟ میدونید همین امروز چه تعداد پرونده شکایت از آقای تبریزیان به خاطر آسیب رسوندن به بیماران به وسیله همین طب باصطلاح اسلامی در دادگستری وجود داره؟؟؟( از منبع موثق که در صورت تمایل خدمتتون عرض میکنم)

به هرحال ایکاش این طب به نام سنتی باقی میموند و اسم اسلام رو یدک نمیکشید.

مطمانا ان افراد باید نسبت به بدبین کردن دیگران به دین و اهل بیت پاسخگو باشن...

پاسخ:
سلام بانو. خوبی؟
خوشحالم که متن رو خوندی. حرفای تو برای من تازه نیست. توی قم الان چندین ساله که این مناقشات هست و بعضی ها منکر طب اسلامی هستند.
باید خدمتت عرض کنم که این بحث کاملا تخصصی هست و در این وبلاگ جای این حرف ها نیست اما فقط تو رو به اون قسمت از حرفام توجه میدم که گفتم طبِ اسلامی ایرانی!نه طب اسلامی و نه فقط طب ایرانی یا همون سنتی

چند وقت پیش یکی از دوستان ما که در رابطه با نسبت همین اسلامیتِ طب و ایرانیتِ طب کار کرده بود، یک سخنرانی ای ارائه داد در یک محفل خصوصی که فکر می کنم بهترین پاسخ برای کسانی هست که می خواهند این دو وجه را از هم  جدا کنند. (اگر عمری بود و توانستم از آن آقا، متن سخنرانی اش را میگیرم) اما رهبر انقلاب با هوشمندی این دو وجه میراث طبی رو در کنار هم مطالبه می کنند: ایرانی اسلامی

و اینکه پرونده شکایات آیت الله تبریزیان هم باید بعد از رای دادگاه در موردش حرف زد. چه بسا کسانی که مغرضانه سعی در تخریب ایشون دارند. و اینکه هزاران و بلکه میلیون ها نفر از طب مدرن آسیب های جدی دیدند اما آیا شکایت کردند؟ آیا شکایت آن ها راه به جایی میبرد؟ خودِ من قربانی بی دقتی پزشکی در بیمارستان بودم. ولی آیا اگر شکایت می کردم آب از آب تکان میخورد؟ نه!!!!

اما یه چیزی از کل حرف هات منو سوزاند: یه عده آیه معدود قرآن و تعداد کمی روایات صحیح.... 
قکر کنم اصلا رابطه ای با کتب طبی نداری که این حرف رو زدی! مهم ترین میراث پیامبر در شب معراج، حجامت بود! یعنی اگر این علم وحیانی به حجامت نبود، علمای طب سنتی خودشون به دست پیدا نمی کردند و  ما از معصومین یک دنیا روایت  داریم در مورد طب... 

حالا هم حواست باشه اگر بدبین هستی ولی در پازل دشمن بازی نکنی! نباید حاشیه رو با اصل اشتباه گرفت!


۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۰:۴۸ بانوی مومن

مشکل اینجاست که شما تمام قد در برابر طب نوین ایستادی و بی محابا بهش می تازی و در نظر نداری که این طب حاصل هزاران سال تجربه بشر هستش که به اینجا رسیده...

شما نگرانی که من در زمین دشمن بازی نکنم ولی منو دچار تناقض کردی. افرادی مثل آیت الله سبحانی که واکسیناسیون رو واجب شرعی می دونن، یا آیت الله مکارم که اصلا اعتقادی به وجود طب اسلامی ندارن، یا آیت الله شاهرودی که تازه از عمل در آلمان برگشتن، یا حتی رهبر عزیزمون که چند سال پیش تحت درمان طب نوین عمل پروستات انجام دادن یا امام بزرگوار که تشخیص پزشکان نوین رو برا خودشون حجت شرعی میدونستن چی؟؟؟ بازی خورده دشمن هستن؟؟؟

بله تعداد آیات مربوط به توصیه های سلامتی خیلی معدود هستن و روایات صحیح هم همینطور. خیلی ازین روایات سندشون مرسله و مابقی حتی به حد توثیق هم نمیرسن چه برسه به اینکه صحیح باشن و بخوان حجت واقع بشن...

گفتی حجامت مهمترین میراث پیامبر از معراج بوده؟؟؟!!! یعنی جانشینی حضرت علی و این همه معارف که در معارج به پیامبر نشان داده شدن به اهمیت حجامت نمیرسن؟؟؟ هرچند که خیلی قبل تر از پیامبر در مصر و یونان باستان حجامت رواج داشته و قدمتش به 2500سال قبل از میلاد میرسه...

متاسفانه متن پاسخت بیشتر فرافکنی بود تا اقناع، از ادعای قطعی بودن طب باصطلاح اسلامی چیزی نگفتی، واقعا کی میتونه قبول کنه که علم طب نوین با این همه تجربه و امکانات هیچوقت مدعی درمان قطعی نباشه ولی علمی که معلوم نیست چطور بهم بافته شده این قدر مصمم داره از قطعیت درمان حرف میزنه؟ اتفاقا من به این علم بیشتر مشکوکم شاید دشمن با راه انداختن این باصطلاح علم میخواد وجهه اسلام رو تخریب کنه؟؟؟

 

پاسخ:
این حرفایی که زدی که فلانی و بهمانی طب سنتی رو قبول ندارن و امام و رهبر هم تحت معالجه طب نوین قرار گرفتند... بیشتر شبیه جدل بود تا حرف حساب
تک تک مواردی که گفتی قابل مناقشه اند و من جواب براشون دارم اما واقعا نمیشه در مورد تک تک این آقایون اینجا بحث کرد. اونم تو کامنت دونی!
حجامت هم طبق خودِ حدیث معراج اهمیتش خیلی زیاده... خیلی
حدیث معراج رو بخون حتما و ببین چقدر ملائکه نگران سلامتی امت پیامبر اند‌. چطور ممکنه ما در مورد کامل بودنِ یک دین حرف بزنیم و قبول نداشته باشیم که اون دین دستوراتِ سلامتی و درمانی داشته باشه! نقل شده که اصحاب پیامبر به خدمتشون عرض کردند که یا رسول الله قوم یهود به فلان روش خودشون رو درمان میکنند. آیا ما هم اون کار رو بکنیم؟ که اونجا بود که دستور حجامت رسید (حالا یا در شب معراج یا همون موقع ) پس این تحفه پیامبر بوده و مخصوص امت اسلام هست. این حرف رو از کجا میزنی که از ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد حجامت بوده؟؟؟ کتابِ سینوهه رو هم که من خوندم توش خبری از حجامت نبود!

اما تو تکلیفت از اول با خودت مشخص نبود که حالا گیج شدی. اصلا چرا انقدر دلت برای تجربه ی بشری میسوزه؟ تجربه بشری که منقطع از وحی هست پر است از تناقض و تخریب و قهقرا! 
بعدش هم من در این پست اصلا نخواستم براتون طب ایرانی اسلامی رو ثابت کنم که هست یا نیست یا جواب میده یا نمیده. من فقط خواستم بگم اونطوری نیست که تو ماه عسل گفتند که فاجعه رخ خواهد داد اگر این واکسن رو نزنیم ... اما اگه خیلی دوست داری بیشتر در مورد طب اسلامی و سنتی بدونی بد نیست یه سر به کتاب خونه ها بزنی... طب الائمه و طب الرضا و حلیه المتقین رو یه نگاه بنداز تا ببینی چند تا حدیث داریم در مورد طب اسلامی...
در واقع روایاتِ ائمه تکمیل کننده و در نقش تصحیح کننده خطاهای احتمالی طبِ قیاسی سنتی هست... که در راس این اطبای قدیم جالینوس و بوعلی هستند.
بازم نمیدونم اصلا گره ذهنیت کجاست که حرفام رو تو اون فضا بزنم 
۱۱ خرداد ۹۷ ، ۱۲:۴۱ بانوی مومن
اولا اون حرفهایی که من درباره ی بزرگان زدم اصلا جنبه ی جدلی نداشت بلکه حرف های شما درباره گیج شدن من و تکلیفم با خودم مشخص نبودن  و دعوت مداوم به مطالعه ،خیلی شبیه تر به جدله.شما از کجا میدونی من مطالعه نداشتم؟
ثانیا من میگم روایات ضعیف هستن،شما میگی به کتب مراجعه کن و از طب الرضا و طب الائمه اسم میاری.،عزیزم روایات ضعیف هستن یعنی نمیتونن قابل استناد باشن.
ثالثا تجربه ی بشری و تحقیقات متمادی چیزی نیست که بشه به راحتی از کنارش گشت.به ادعای خود آقای تبریزیان هم این روایات در کنار تجربه و آزمایش مفید اطمینان خواهد بود.پس شما چطور به چیزی که بزرگان مدعی طب اسلامی اعتقاد دارند نمیخواهید توجه کنید؟
به هرحال این آخرین نظری هست که میذارم چون حس میکنم به قول شما اینجا ظرفیت این بحث ها رو نداره.
موفق و مؤید باشید
پاسخ:
بانو ناراحت نشو. اینکه میگم مطالعه کن برای خودت میگم. تو هم به من کتاب معرفی کن. ناراحت نمیشم.
بعدش هم ببین علم رجال و علم الحدیث برای تشخیص ضعف و قوت روایاتِ فقهی هستند. در مورد روایاتِ دیگر باید انگیزه جعلِ حدیث یا عوض کردن مضمون اون وجود داشته باشه که این انگیزه وجود نداشته. شاید الان انگیزه جعل باشه ولی این کتب خیلی قدیمی هستند و تا  زمان کتابت تغییر چندانی در اون ها صورت نگرفته. اگرچه اغلب اون ها خبر واحد هستند اما ثقه بودن راوی اینجا اهمیتی نداره اونطور که در فقه اهمیت داره...
تو خودت دلیلت برای ضعف این ها چیه؟

بعدش هم احسنت... اینجا که من و تو اختلافی با هم نداریم. خودت فوکوس کردی رو طب اسلامی. من که همش دارم میگم اسلامی ایرانی! تا الان ده دفعه اینو گفتم که من میگم طب اسلامی ایرانی! یعنی طبِ قیاسی که از طب ائمه هم بهره برده. اتفاقا من خودم هم فکر میکنم طبِ اسلامیِ صرف نمیتونه پاسخگو باشه.
اسعد الله ایامکم :)

سلام
تشکر از اطلاع رسانی شما

راستش ما هم در سروش متوجه شدیم که این زن در اون برنامه چی گفته.

من هم دلیلی به دلایل شما اضافه می کنم.

اگر خطری و برنامه ای باشد باید از طریق مراکز رسمی اعلام بشود مانند وزارت بهداشت نه اینکه یه زن ناشناس که اطمینانی به حرف ها و زندگی او در خارج نیست .

از کجا معلوم که این یک طرح صهیونیستی نباشه و این زن دانسته یا نداسته یک جاسوس نباشد تا در یک برنامه پربیننده ای در صدا و سیما این موج را ایجاد کند و فکر مردم بخصوص بانوان برای استفاده از چنین واکسن ناشناسی آماده بشود.
آیا آثار چنین واکسنی مشخص است ؟  شاید خودش تولید یک بیماری کند؟!

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
پاسخ:
سلام. خواهش میکنم

والله من نخواستم خیلی فضا رو امنیتی کنم و برم تو فضایی که به توهم توطئه و تهمت و ... متهم بشم وگرنه احتمال این مساله هم هست. حالا چقدر خدا میدونه
ممنون از شما
من تمام قد مخالف طب سنتی و اسلامی و این چرت و پرت ها هستم.
متخصص های دینی هم بهتره سرشون رو با دینشون گرم کنن و اگه خیلی ادعاشون میشه همین وطیفه شون رو درست انجام بدن نه اینکه هر روز سر تو یه موضوع جدید بکنن و اظهار فضل کنن.
+تو جواب کامنت(همدم ماه) میگی اگه بچه ت بخاطر رعایت نکردن شرع ایدز بگیره ناراحت نمیشی چون مجازاته خداس؟ خود خدا هم این حرفتو قبول نداره،یکم فکر کن بعد بنویس:)
+هیچ بحثی با شما ندارم چون این متن نشون دهنده ی نوع تفکرتون هست.
پاسخ:
خب مخالف باش... who cares? :)) بعدم با آمپولی که اون گوشه اسمت هست لازم نبود بگی مخالفی :)))
+ تعریف دین اون چیزی نیست که فکر میکنی
+ مجازاتِ خدا همون سنتِ خداست. سنت های خدا تغییر نمی کنند. کسی که با ماشین سرعت بگیره تو یک خیابون شلوغ، احتمال خیلی زیادی داره که تصادف کنه. و سنت خدا در لحظه برخورد ماشین با یک شیِ مانع اجرا میشه و میشه اون چیزی که باید بشه! 
و من سعی خواهم کرد سنت های خداوند رو به بچه هام یاد بدم. اینجوری برای خودشون هم بهتره. منطقی تر و واقع بین تر خواهند بود و موفق تر 
+صد در صد
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۱۴ امیــ دوار
من کنکور دارم و اونا برنامه رو هم ندیدم ولی خوب یه سری چیزا باید بگم
دلیل دوم: این که میگن واکسن ویروس ضعیف شدس یه تصور عام و قدیمیه 
اصلش اینه که ژن که انتی ژنی که اون ویروس میسازه و بدن از روی اون ویررس رو میشناسه طی یه مراحلی جدا میکنن و وارد ژنوم یه ویروس یا سلول  یا باکتری بی خطربرای انسان میکنن و اون ویروس جدید رو وارد بدن میکنن.بدن حالا طی یه مراحلی یه سری سلول میسازه که یه نوع از این سلولا که خاطره نام دارند تو بدن باقی میمونن و دفعه ی بعد که به اون انتی ژن(یا ویروس اصلی)برخورد کنن خیلی سریع تر و با تعداد بیشتر پاسخ میدن,حالا خود همین مثال یعنی واکسن ها بروز میشن.حالا نکته ی بعدی اینه واکسن غالبابرای ویروس هاست و نه بقیه ی عوامل بیماری زا(مثل باکتری ها) چون بسیاری از ویروس ها با دارو درمان نمیشن و خود بدن باید باهاشون مقابله کنه و اینکه بزاق به خاطر داشتن لیزوزیم که یه انزیمه روی باکتری ها اثر داره (با از بین بردن دیوارشون در حالیکه ویروس ها دیواره ندارند)
من اینو سند میکنم میترسم پاک شه تا بقیشو بنویسم.

پاسخ:
سلام. منم تجربی خوندم و در جریان هستم که روش ضعیف کردن میکروب قدیمی هست و در مورد ویروس جواب نمیده ولی در کلیت مطلب چندان تفاوتی نمیکنه
ممنون از دقت نظرتون :)

۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۲۱ امیــ دوار
دلیل سوم:واکسن احتمال ابتلا رو به صفر نمیرسونه اصن تغییری در احتمال ابتلا شدن صورت نمیگیره,هرچه قدر که قبلا ممکن بود یه بیماری بگیرید بعد واکسن هم همونه با این تفاوت که بعد واکسن بدن به خاطر داشتن همون سلول ها در صورت ورود ویروس به شدت سرکوبش میکنه در حدیکه هیچی علائمی در ما ظاهر نمیشه.
مورد دوم باکتری کزاز در خاکه و میدونیم که اگه یه بچه ای ادمی هر کسی زمین بخووه و پارگی صورت بگیره دیگه رعایت بهداشت کشکی بیش نیست 
مورد بعدی اینه که باید درصد بدیم کسانی که واکسن زدن و بیمار شدن فرض میکنیم چنین ادمایی باشن ولی ساید احتمال این که یه نفر واکسن بزنه و بیمار شه0/00001%باشه و این دلیل نمیشه
پاسخ:
میدونید اگر بچه ی من توی زمین خاکی زمین بخوره چی کار می کنم؟
 اول زخم رو با آب می شورم تا خاک پاک شه
بعدش یک ماده ضد عفونی کننده دود می کنم به نام عنبرنسارا
بعد اگر پارگی عمیق باشه داخلش عسل میزنم
و بعد برای این که خون بند بیاد روش زرد چوبه میریزم و می بندمش


امکان نداره که بیماری ای بگیره

حالا فکرش رو بکن که همین دیروز این اتفاق برای دوست شوهرم افتاد

اولین مرکز درمانی بخیه نزد چون متخصص اونجا نبود
دومین بیمارستان بخیه نزد چون گفت هزینه ش میشه 100 هزار تومن
سومین بیمارستان این کار رو انجام داد بعد از کلی معطلی توی اورژانسی که یک جوون تصادفی مرتب در حال بالا آوردن لخته خون بود و محیط بسیار متشنجی ایجاد شده بود به خاطر داد و هوار ها
حتی شوهر من حالش داشت بد می شد
هزینه ش هم 75 تومن شد برای یک بخیه چند سانتی

حالا به نظرت بیشتر از اینکه لازم باشه برای کزار واکسن زده بشه، لازم نیست برای بیمارستان های پر از آلودگی واکسن تهیه بشه؟
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۳۰ امیــ دوار
دلیل چهارم به کتاب زیست ربطی نداره
ولی چیزی که مشخصه و منطق میگت  در درمان اکتر بیماری ها در هرعلمی دو کار صورت میگیره
1-کم کردن علائم و نشانه های ازار دهنده ی بیماری تا بدن خودشو درمان کنه 
2-تقویت و کمک به بدن برای مقابله با بیماری ها 
مثال یک فردی که سرما میخوره تب و ابریزش بینی ازار دهندس و دارو های مربوط برای جلوگیری ازشون داده میشه از طرفی انتی بیوتیک(در صورت باکتریایی بودن)داده میشه برای کمک به بدن,درحالی که اگه انفولانزا ویروسی باشه دیگه انتی بیوتیک تاثیری نداره و باید به اصطلاح دورش بگذره و خود بدن خودشو درمان کنه

همین الان پی بردم که خاک کاهو بر سر سلام ندادم
پس سلااااام:)
بقیش تو کامنتای بعدی (خسته شدم خدایی)
پاسخ:
بازم سلام

ببین راستش شماره یک غلطه
منطق میگه اگر جایی از بدنت درد میکنه، این یک نشونه است
باید بری ببینی علت چیه
میدونی یک بیماری مادرزادی وجود داره که فرد درد حس نمی کنه
می دونی این بیماری چقدر خطرناکه؟ گاهی وقتا بچه ای که این بیماری رو داره ممکنه دست بکنه تو چشمش و اون رو کور کنه یا هر بلایی سر خودش بیاره اما چیزی حس نکنه

درد خیلی خوبه

و متاسفانه طب نوین فقط به شماره یک عمل میکنه
و دومی رو رها می کنه


در مورد این مساله سرماخوردگی هم باید بگم الان در کشور های پیشرفته برای سرماخوردگی از هر نوعش هیچ دارویی تجویز نمی کنند
اونا بیشتر از ما به مقاومت بدن ایمان دارند و استراحت تجویز می کنند :)
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۳۶ امیــ دوار
مثال دومی که میخوام بگم(بازم از کتابای زیستمونه کلا هرچی میگم از اوناس دیگه)سرطانه,توی سرطان باز هم دارو ها همون کاروانجام میدن
یعنی در حالت عادی بدن با سلول های سرطانی مبارزه میکنه واز بین میبرتشون
ولی وقتی دیگه نمیتونه چن تا راه وجود داره
1-تقویت دستگاه ایمنی با دارو های شیمیایی و سنتی
2-کمک به بدن برای از بین بردن سلول های سرطانی 
حالا این همه حرف زدم که چی؟
که اینکه ادم ها (بدن)درمان نمیشن بلکه بهشون کمک میشه که با بیماری مقابله کنن و یقینی نیست بدن با این کمک ها خوب شه یانه

پاسخ:
این کامنت رو کاملا قبول دارم
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۴۴ امیــ دوار
من یه مثال بره اینکه میگید معلول ها بیشتر شدن میزنم
قبلا فرض بر این که سرطان وجود داشته اگر کسی به هاطر ابتلا به سرطان میمیرد کسی نمیگفت فلانی سرطان گرفت مرد چون تشخیص داده نمیشد
در افراد معلولم اوضاع همینه افراد وقتی جایی نبوده نگه داری شن زودتر میمردن,خانواده ها نگهشون میداشتن و..
پس اگه بخواد مقایسه ای صورت بگیره بین تعداد افراد معلول باید صورت بگیره نه تعداد مراکز نگه داری!!
از طرفی برای این مقایسه باید افزایش جمعیت,شرایط نگه داری (که باعث عمر بیشتر افراد معلول میشه)رو در نظر گرفت
الان من یه سرچیزدم از سال 1374داره واکسیناسیون صورت میگیره یعنی23سال پیش!!!
پاسخ:
در مورد این کامنت حرفی نمی زنم... شواهد من ناقض حرف های شماست
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۵۰ امیــ دوار
اون دوسه خط اخرم دیگه خود به خود رد میشه,
یه حرفیم میخواستم درباره اون داعیه داران بزنم که دیگه...
ولی خدایی عالم خدا چه صنمی داره به درمان خلق خدا

امیدوارم یا حرفامو قبول کنید یا اگه قبول ندارید منو قانع کنید(که منم طرف شمارو بگیرم) ولی توجیه یا به قول معروف نپیچونید

بره تاکید پررنگش کردم:دی
هووف تمام خدافظ:)
پاسخ:
بازم ممنون ازت که اینقدر دغدغه مند برای توجیه من تلاش میکنی

امیدوارم خداوند هدایتم کنه
۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۶:۵۱ امیــ دوار
یه چیزیم که الان تو جوابی که بهم دادید دیدم 
اینه که روش ضعیف کردن جواب میده,ولی خطای کار بیشتر میشه 

۱۲ خرداد ۹۷ ، ۱۷:۲۱ اقای رمانتیک
سلام
مطلب نلی رو دیدم گفتم چه حرفایی شما زدین
اومدم دیدم واقعا راست میگین
حای روایت هاییم هم تو این باره هست
طب سنتی خیلی خوبه
یه کتابی میخوندم میگفت خانوادشون نسل به نسل گیاه هایی رو میخوردن و اصلا مریض نمیشدن این نمونه طب سنتیه 
پاسخ:
سلام...
نلی خیلی عصبانی شده. میدونستم میخونه و اینطوری میشه نمی نوشتم اصن


منم دوست دارم زمینه ای ایجاد بشه که در مورد این چیزها مطالعه کنیم
:)
اولندش که واکنش شما ناشی از یک توهم توطئه بود که من ردش نمی کنم ولی خیلی غلیظ بود !


بعدشم آیا درست بودن طب سنتی دلیل بر رد کردن روشهای موجوده؟

سه اینکه نظر خود دخترت چیه؟ :)
پاسخ:
کلی از حرفا رو نزدم برای همین انگ توهم توطئه

روش ها!!!!!!!!!! ما که فقط یک روش میبینیم
اونم قرص و آمپوله

دخترم بهم افتخار میکنه :)
الان ابو علی سینا هم اگه میبود خودش واکسن تجویز میکرد!!!!
!تمام این طب های سنتی بله درست اما علم پیشرفت کرده ونمیشه تماما به اونا استناد کرد
خیلی از بیماری ها مث طاعون وفلج اطفال وسرخک وابله دیگه کسی نمیگره یه سری هم اگه میگیرن مثل سرخک یا ابله مرغان هم ضعیفه و زود میره وهمه اینا بخاطر واکسن هاست.
ولی خب ممکنه واکسن در موارد خیلییی نادر بیماری رو منتقل کنه اونم در صورتی که میکروب یا ویروسه خوب ضعیف یا کشته نشده باشه .که خیلی امکانش کمه پس نزدن واکسن واقعا ریسکه 
پاسخ:
پست واکسن های متنوع رو برای شما نوشتم :)
۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۰:۳۰ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ✿✿
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است

*** *** *** ***** ****** ***** ******* *** **** ***** ** *** ***** *****

** **** ** **** ****
****** ******* **** ****** *** ***** *** **** ** ****** ** **** **** ****** ***** ** ******

*** ** ** *** **** **** ****** **

چقدر جالبه که من خیلی عقبم :/
باز خوبه توی بیان ذکر میشه
خیلی از اتفاقات رو توی بیان میخونم
چند باری رقتم سرچ کردم و تیک هایی از برنامه ماه عسل رو توی اپارت دیدم

چقدر انتقاد هایی از سخن های این خانم و سند 2030 شده بود توی تل توی سایت ها

+ایدر :من برای انفولانزای خوکی و مرغی این داستان شنیدم
دلایل و داستان رو خیلی وقت پیش ها گوش دادم 
از اون زمان تا الان وسواس گرفتم :(

+درمورد سوال مهم
خوشبختانه یا متاسفانه زیاد اهل تلویزیون نیستم
ولی چقدر خوبه که عده ایی حواسشون به اینها هست
واما سوالتون توی سایت های دیگه هم توسط عده ایی نوشته شده بود
+فلج 25 سال قبل
جمعیت از 25 سال تا الان تقریبا دو برابر شده شاید یک دلیلش این هم باشه

چه بحث هایی داشتید شما :)

""من منابع دسته اول طب اسلامی ایرانی رو توی کتابخونه ام و یه نرم افزار توی لب تاپم دارم و با مطالعاتی که داشتم به این حرف ها رسیدم.""

در اختیار بنده هم قرار میدید من بشدت به این طب علاقه مندم :)
پاسخ:
عزیزم از ته دلم خوشحالم که مطلب رو دوست داشتی :)

بعضی از حرف ها هم هست که دلم میخواست بگم ولی میدونم خیلی ها باورشون نمیشه مثل همین بیشتر شدن جمعیت فلج اطفالی ها

راستش نرم افزار طب اسلامی و سنتی رو موسسه نور به صورت نرم افزار تهیه کرده اما قیمتش گرونه. حدود 100 تومن 
اما کتاب های زیادی هست که میتونید استفاده کنید
مثل طب اسلامی سنتی آقای خیر اندیش
یا مزاج شناسی و نسخه های آقای خیر اندیش 
و البته کتاب های نشر سفیر اردهال در موضوعات طبی خیلی خوب اند. حتما در نمایشکاه های کتاب به این نشر سر بزنید یا تلفنی سفارش بدید :)
مشکل اینجاست که طب سنتی و طب نوین دشمن هم هستن:)
اگر دوست هم میشدن و دست به دست هم میدادن چیز خوبی ازش در میومد من طب سنتی و اسلامی و قبول دارم اما منکر طب نوین هم نیستم
حرف های مهمون ماه عسل رو هم قبول نداشتم دلخوشی هم از علیخانی و مهموناش ندارم:)
نباید گفت طب نوین بده و فقط طب سنتی خوبه
و طب نوین هم همینطور 
به نظرم میتونن هم و تکمیل کنن
پاسخ:
این نگاه شما در وهله اول درست به نظر میاد اما هرچقدر بیشتر در ماهیت این دو روش تحقیق کنید متوجه میشید که خیلی با هم قابل جمع نیستند
بله... بعضی از روش های طب نوین مثل ارتودنسی و بعضی از روش های تشخیصی در طب نوین خیلی خوب اند
ولی باز هم اگر به سمت طب سنتی اصیل و ناب بریم، خیلی از طب نوین بی نیاز خواهیم شد... خیلی
۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۶:۰۰ خواننده خاموش
سلام؛)))

خسته نباشیدبابت این مطلب؛)

راستش من وقت نکردم همه همه روبخونم ولی ازکلی خونی ونظرات دوستان اینطور فهمیدم که شما اعتقادی به واکسن ندارید؛)

خب من  خودم وخونوادم وهمه تقریبادرگذشته وحال این واکسن های سرخک وفلج اطفال ونمیدونم‌اینارومیزدیم‌ الان یعنی ایناروهم نزنیم؟! میدونیم که بعضی ازپچه هادرگذشته های خیلی دوربراثرهمین بیماری هامی مردن خب یکم نگران کننده است!اگه بچه من این واکسن هارونزنه خدای نکرده سرخک بگیره چیکارش کنم؟
من بیشتردنبال اینم اگ نزنم این هاروبعداگ مشکلی پیش بیادچه کنم؟!
البته بگم ک درمورد واکسن پیشگیریه HPV‌حرفی ندارم :/ولی باقیومیگم؛(
ممنون میشم بگی!

درآخربگم من الحمدلله خیلی کم مریض بشم اگ بشم فقط ازچیزای طبیعی استفاده میکنم به جزدرکودکی ک دست خودم نبوده تابحال ب دکتری برای سرماخوردگی مراجعه نکردم وخودم خودم روبااستراحت چندروزی درمان میکردم ^^
پاسخ:
سلام

راستش دوست عزیز من اگر دکتر بودم بهت میگفتم که واکسن بزن یا نزن
اما من دکتر نیستم
برای دوستانم هم همیشه دلایلم رو شرح میدم و اونا خودشون تصمیم میگیرند

بدیهی هست که تصمیم گیری در این زمینه بیشتر به مطالعات خودتون بستگی داره
و این که این مطلب رو هم صرفا برای این نوشتم که اگر یاسی اشکی که متخصص نیست بتونه حرفاش رو بزنه تو برنامه ماه عسل، منم این حق رو دارم که نتیجه مطالعاتم رو تو وبلاگم بنویسم با این که متخصص نیستم

۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۶:۰۲ خواننده خاموش
واینکه پس شماطب سنتی رو قبول دارید؟!

من وخونوادم مخصوصامادرم طرفدارجناب خیراندیش هستیم^^و برای چندین موارد واقعاخیلی کمک کننده بودن.
پاسخ:
بله. من از محضرشون استفاده هم کردم...

ایشون منحصر به فرد هستند و فقط معدودی هستند که حاذق تر از ایشون اند
۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۶:۲۱ امیــ دوار
بازم سلام:)
فقط اومدم. یه چی بگم اونم اینکه منظورم از زمین خوردن:
دور از جون,بچتون توی مدرسه,توی اردویی,زنگ ورزشی و...(کلا جایی که به شما دسترسی نباشه
زمین بخوره و یه پارگیه حتی کوچیک به وجود بیاد (اونقدر کوچیک که حتی اهمیت نده شسته شه یا اصن دسترسی به اب نباشه)و تا چند ساعت به شنام دسترسی نداشته بباشه یا اصن حتی به خاطر جزئی بودن به شما نگه

یه چیز دیگم نگم میمریم😂
حتما درباره ی تاثیر اب دریا روی رنگ چشم و موی افراد شنیدید و خوندید (فکرکنم تو کتاب طب الکبیر نوشته شده باشه)
اینکه کل منطق و دلیل پشت علم ژنتیک رو با خوردن یه لیوان اب دریا مقایسه کردن (بدون هیچ دلیل منطقی یا اصن دلیل غیر منطقی)نشون میده چه قدر این طب قابل اطمینان میتونه باشه,وگرنه الان باید تو خیابونامون یه سری ملت بلوند چشم رنگی ریخته باشه (البته الانم ریخته😅)ملت ما میرن خارج بچه میزان که به واسطه بچه خودشونم اقامت بگیرن فکر نکنم خوردن یه لیوان اب اینقدر سخت باشه.
والسلام,خسته نباشید:)

پاسخ:
سلام
خب اگر تو مدرسه زمین بخوره، مدرسه مسئوله دیگه... ولی بازم عنبرنسارا جواب میده بعدا...

این حرف های سخیف رو یه عده بیسواد میزنن که هیچ صنمی با طب اصیل اسلامی ایرانی ندارن. همین چند روز پیش هم این مطلب رو شنیدم ولی تا از منبع علمی نخونم باورم نمیشه

سلامت باشید. و همچنین

۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۶:۳۲ امیــ دوار
نگاه کنین پیچوندین:)
مدرسه!!!میگم شاید نگه حتی
من اون حرفاتونو قبول دارم حتی طب سنتیم قبول دارم
ولی عنبزنسا باید چیزی مثل بتادین در ضدعفونی کردن سطحی باشه
و نه بیشتر!
پاسخ:
چرا فکر میکنی پیچوندم؟ تو الان دقیقا نمیدونی عنبرنسارا چیه که این قضاوت رو میکنی؟
بتادین؟؟؟
ببین الان به خانوم ها میگن بعد از زایمان، زخمشون رو با آب بتادین بشورن. الان کم کم داره مشخص میشه همین کار چقدر باعث عفونت زخم میشه
در حالی که طب سنتی داروهای زیادی برای ترمیم و بازسازی و ضدعفونی کردن محل زخم داره

خب الان ازم انتظار داری چقدر اینجا بحث کنم؟ چرا خودت پیگیر مطلب نمیشی؟
۱۳ خرداد ۹۷ ، ۰۶:۳۴ امیــ دوار
من همین دیشب
رفتم طب الرضا رو خوندم و از یه نفر که خیلی کتابخونه شنیدم این حرفو و مطمئنم تو طب الکبیر چنین چیزی نوشته
میتونم صدها هزار دلیل و مثال نقض بیارم 
ولی این اخرین کامنتم تو اینموضوع توهر وبیه
خدافظ:)))
به نظرم بحث هم پیچیده است.
هم یکم تخصصی میشه بعد از این.

باید یه فرایند تضارب آرایی [بدون هیاهو و مجادله] بین طرفداران این دو روش صورت بگیره تا مطلب روشن بشه.
پاسخ:
طرفداران نمی تونن کاری از پیش ببرند چون اطلاعات کافی ندارند

من توی این پست هم نوشتم. وزارت بهداشت باید تمهیدات لازم برای متخصص درمانیِ بقیه روش های طبی رو فراهم کنه و بحث های تخصصی رو هم اونا باید انجام بدن
سلام
شما هیچ واکسنی به بچه تون نمیزنید یا فقط این واکسن رو ؟
سوال دوم اینکه شما سخنرانی های حسین روازاده رو گوش میدید؟
مرسی
پاسخ:
سلام. فعلا هیچ واکسنی

پای صحبت اساتید زیادی نشستم. ولی فقط یک بار توفیق داشتم سخنان ایشون رو از نزدیک گوش بدم
عجب پستی بود این پست!
هیچی نمیتونم بگم
فقط میخوام بگم خیلی فوق العاده بود...!
همین...! :)
پاسخ:
یک پست بود با کلی کامنت موافق و مخالف
:)
همین
حرف های شما واقغا آگاه کننده بود  من کاملا با شما موافقم و دستتون درد نکنه که اطلاع رسانی می کنید واقعا مرسییییی
پاسخ:
خواهش میکنم. یک دِین انسانی بود :)
سلام
با توجه ب معتقد بودنتون فقط یک امر ب معروف و نهی از منکر میکنم ک حس میکنم انجامش واجبه
خانوم محترم،کاری ک شما میکنید حق الناسه،خیلی از بیماریها در داخل کشور ب خاطر همین واکسن ها ریشه کن شدن یا رو ب ریشه کن شدن هستن،اکر خدایی نکرده فرزند شما یا هر کدوم از کسانی ک چنین ریسکی میکنن،دچار این بیماریها بشن،ب خاطر ایجاد دوباره این بیماری ب تک تک افرادی ک ممکنه بهشون آسیبی برسه مسئولن،امیدوارم بعدا بتونین در پیش گاه خدا پاسخگوی این اقدامتون ک صرفا از روی یک سری نظریات شخصیه باشید
پاسخ:
جواب شما رو در همه کامنت های قبلی دادم و یک پست دیگه هم به این پست ضمیمه کردم. 
وقتی طاقت شنیدن این حرف ها نیست چرا باید دوباره لب به سخن باز کنم؟ :)

سلام منم همه ی واکسن های دوران بچگیمو زدم من اوتیسم خفیف دارم و توی ارتباط با دیگران کمی مشکل دارم دوستای خیلی کمی دارم کسی خیلی حاضر نیست با من دوست بشه من خیلی کم یادمه ولی وقتی مهد کودک می رفتم اینجوری نبودم به نظرم به احتمال زیاد به خاطر واکسنه. برای همین الان که می خوام برم دبیرستان با اینکه واکسن کزاز اجباریه نمیزنم بابام خیلی اصرار میکنه بهم میگه بزن اما من نمیزنم حتی اگه دیگه نتونم درس بخونم نمیزنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">